Kauçuk Karo

Kauçuk karo zemin kaplama malzemelerinin genel özellikleri, çeşitleri ve günümüzde kullanım alanları.

Kauçuk Karo Özellikleri

Kauçuk karo zemin kaplamaları arasında en çok tercih edilen uygulamalardır. 40x40 ve 50x50 ebatlarında üretilen kauçuk karo ürünleri kalınlıkları genelde 20mm, 25mm, 30mm, 40mm' dir. İsteğe bağlı daha kalın olarak 60mm' ye kadar üretilebilmektedir. Darbe emici, koruyucu ve esnek özellikleri sayesinde günümüzde pek çok alanda kullanılan kauçuk karo kaplamaları aynı zamanda yeniden monte olabilme özelliğine sahiptir, bu yüzden kolay bakım ve tamir yapılabilmektedir. Kauçuk karo malzemeleri tamamen kış şartlarına uygun olarak üretilmiştir donma yapmayıp, üzerinde kar tutmaz.

Kauçuğun Özellikleri

Kauçuk günümüzde endüstride kullanılan en önemli maddeler arasında yer almaktadır. Kauçuğu değerli kılan sahip olduğu özelliklerdir. Bu özelliklerin başında elektrik akımına karşı direnci, hava geçirmemesi ve yapıştırıcılık özelliğine sahip olmasıdır. Bu yüzden kauçuk endüstri sanayisinde önemli yere sahiptir.

Kauçuk karo

Kauçuk Karo Kullanım Alanları

Kauçuğun kullanıldığı en çok alanlardan biri ise zemin kaplamalarıdır. Kauçuk zemin kaplamasında ise en yoğun tercih edilen kauçuk karo ürünleridir. Kauçuk karo uygulamaları genellikle çocuk parklarında, kreşlerde, okul bahçelerinde, yürüyüş bahçelerinde, bisiklet yolları, çiftliklerde, padok, at hastanesi ve ahırlarda sıklıkla kullanılmaktadır. Yumuşak yapısı ile kullanılan alanlarda yaralanma olasılığını minimuma düşüren kauçuk karo zemin uygulamaları özellikle çocuk parkları için en ideal ürün olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Bunların yanı sıra yukarıda belirtilen alanlara uygulaması yapılan kauçuk karo kaplamaları mukavemeti oldukça yüksek olup aynı zamanda uzun ömürlü olduğunuda belirtmek isteriz.

Kauçuk Karo Kaplamanın Avantajları

Günümüzde çok maksatlı kullanılan ve istenilen renk, desende üretilen Epdm’li kauçuk karo zemin kaplamaları SBR karo kauçuğa oranla daha dayanıklı ve sağlamdır. Kolay temizlenebilmesi kauçuk karonun önemli avantajlarındandır. Su ile pratik ve hızlı temizlenebilen karo kauçuklar aynı zamanda yağışlı havalarda da kendi kendini temizleyebilmektedir.

Ayfat Mühendislik olarak kauçuk karo ürünlerimiz ISO kalite ve TSE standart belgeleri ile belgelendirilmiş olup kauçuk karo imalatında kullanılan hammaddeler kesinlikle kanserojen madde içermemektedir.