Kauçuk Zemin Kaplama Özellikleri

Sert ve toprak zeminleri geride bırakan kauçuk zemin kaplamanın özellikleri ve avantajları

Yaşam ve aktivite alanlarında kullanılan sert zeminlerin yerine kauçuk zeminin tercih edilmesi insan sağlığını olumlu yönde etkilediği gibi bir çok avantajıda beraberinde sunmaktadır. Özellikle çocuk parklarında tercih edilen sert ve toprak zeminler insan sağlığını, çevre kirliliğini ve estetik görüntüyü olumsuz yönde etkilemektedir. Bu yüzden park ve diğer spor aktivitesi gerçekleştirilen alanlarda kauçuk zemin kaplama uygulamasının tercih edilmesi bir çok avantajıda beraberinde getirecektir. Esnek ve darbe emici özelliğiyle yumuşak bir zemin sunan kauçuk; estetik görüntüsünün yanı sıra dayanıklılığıyla da uzun ömürlü kullanım sunmaktadır.

Kauçuk; tropikal bitkilerin öz suyundan, petroldan ve doğal gazdan üretilen esnek bir yapıdır. Bundan bir kaç yıl önce bilindiği üzere çocuk parkları, kamuya açık spor alanları toprak ve sert zeminler üzerine kuruluyordu. Spor, oyun ve çocukların aktivite esnasında sıklıkla yere düşme etkisi bireylerde ve çocuklarda büyük sağlık problemleri oluşturabilmekteydi. Bunun yanı toprak zemine kurulan çocuk parkları, birey ve çocukların mikrop ve enfeksiyon kapma olasılıklarını da oldukça artırmaktaydı. Çevre kirliliğinede neden olan sert zemin ve toprak, kauçuk zemin kaplama sayesinde tarihe karışarak yerini daha modern ve sağlıklı olan kauçuk zemine bırakmıştır.

Kauçuk Zeminin Özellikleri ve Avantajları

Sert ve toprak zeminleri geride bırakan kauçuk zemin kaplama uygulaması bir çok olumlu özelliği ve avantajıyla kullanım sıklığınıda artırmaktadır. Kauçuk zeminin özelliklerini şöyle sıralayabiliriz;
  • Esnek ve darbe emici bir yapıya sahiptir.
  • Yağmur, su, kar ve fırtına gibi dış etkenlerden minimum düzeyde etkilenerek uzun ömürlü bir kullanım sunar.
  • Düşme, zıplama veya spor aktivitesi gerçekleştirirken zeminin esnek ve darbe emici özelliğiyle sağlığınızı sert zeminlere göre daha fazla korur.
  • Diğer zeminlere göre uygulanması daha kolaydır. Ayrıca ekonomik bir zemin çeşitidir.
  • Uygulanan alanda beton zeminden daha estetik bir görüntü sunmaktadır.

Kauçuk zemin kaplama

Hayvan Barınaklarına Kauçuk Zemin Kaplama

Spor salonu, yürüyüş yolu ve çocuk parklarının yanı sıra hayvan barınakları yöneticileri de kauçuk zemin kaplama uygulamasını tercih ederek hayvanlara daha konforlu bir zemin oluşturmaktadırlar. Özellikle yavru hayvanların sık sık düşmesi sert zeminlerde büyük sağlık problemleri oluşturabilmektedir. Bu yüzden kauçuk zemin kaplama sert zeminlerin tehlike oluşturabileceği tüm alanlarda kullanılabilir. Konforlu olmasının yanı sıra yukarıda da bahsettiğimiz gibi estetik bir görüntü de sağlamaktadır.